Shire horse

Shire_horses

Shire horse jest to rasa koni, pochodzących z Wielkiej Brytanii.

Są to wielkie zimnokrwiste konie, jedne z najcięższych i największych koni świata. W Anglii można je spotkać nawet jako konie wierzchowe, co wynika z tradycji angielskiego rycerstwa.

W średniowieczu Anglia była ośrodkiem kultury rycerskiej, zaś rycerze potrzebowali mocnych koni, których widok mógłby trwożyć wrogów. Za największe zwierzęta płacono zatem najwyższe ceny. Dążąc do ideału, hodowcy z wielkim trudem wyhodowali konia dużego i ciężkiego, jednak harmonijnie zbudowanego i bardziej nadającego się pod wierzch niż większość koni zimnokrwistych. W ten sposób powstała rasa Shire.

W XIX wieku znalazły nowe zastosowanie w komunikacji miejskiej, a mianowicie ciągnęły pierwsze tramwaje konne na Wyspach Brytyjskich. Dzisiaj shire’y są hodowane oraz utrzymywane przez miłośników rasy.

Wygląd

Konie tej rasy mają budowę ciała harmonijną, są silnie umięśnione, długonogie, z krótkim tułowiem oraz szeroką piersią. Konie te posiadają suche głowy o szerokim, często garbonosym profilu, na wysoko osadzonej szyi. Na głowie występują różnego rodzaju odmiany (łysiny, strzałki, czy gwiazdki). Cechami charakterystycznymi tej rasy są obfite, a także jedwabiste szczotki, zaczynające się już od stawu skokowego, krótki, gęsty ogon i gęsta grzywa. Występują najczęściej w karej oraz kasztanowatej maści. Osiągają one wysokość od 1,8 do 2 m.

Charakter

Są to konie uległe, cierpliwe, spokojne i przyjacielskie, o łagodnym usposobieniu.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *