Koń ardeński

ardennaise

Koń ardeński (arden) jest to rasa zimnokrwistych koni, wywodząca się z górzystej prowincji Ardennes, na pograniczu Belgii i Francji. Konie ardeńskie pochodzą od ciężkich koni, które były prawdopodobnie jednymi z pierwszych koni zimnokrwistych. Sądzi się, że na ardena wpływ miały rasy sprowadzone z północy przez legiony rzymskie.

Na przestrzeni dziejów użytkowano tej rasy jako siły pociągowej i w stadzie rozpłodowym, stąd jej wpływ na wiele innych ras. Wywodzi się od niej szereg gałęzi, ale podtypy znacznie się różnią, np.: arden belgijski lub szwedzki, koń sokólski, sztumski i łowicki. Obecnie konie tej rasy używane są również jako siła pociągowa.

Głowa stosunkowo niewielka o prostym profilu, gruba szyja z obfitą, gęstą grzywą, kończyny krótkie, mocne, ozdobione szczotkami pęcinowymi oraz głęboka klatka piersiowa. Ich cechą charakterystyczną jest niebywała wytrzymałość, doskonałe wykorzystanie paszy oraz pracowitość, a także dobry charakter.

Umaszczenie: najczęściej gniade w wielu odcieniach, kasztanowate, dereszowate oraz siwe. Wysokość w kłębie wynosi: 155–162 cm, zaś masa ciała: 800–1000 kg i więcej.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *