Koń trakeński

Trakehner

Koń trakeński jest to rasa konia pochodzenia staropruskiego.

Przodkiem konia trakeńskiego jest schweiken – silny pruski kuc, wyhodowany przez Prusów, jednak przywłaszczony jak wszystko na tym terenie przez zakon krzyżacki. Schweikeny/trakeny zawsze były w centrum zainteresowania, stąd też poddawano je krzyżówkom uszlachetniającym, aby połączyć cechy wytrwałego konia prymitywnego ze wzrostem, wytrzymałością, szybkością oraz dobrym charakterem koni pełnej krwi angielskiej i czystej arabskiej. W 1732 roku została założona przez Fryderyka Wilhelma I Pruskiego Królewska Stadnina Trakenów w Trakenach i stąd wzięła się nazwa tego konia.

Koń ten posiada szlachetną głowę z dużymi oczami, długą, dobrze ukształtowaną szyję, kłąb dość krótki, ale wysoki oraz dobrze zarysowany. Jego pierś jest szeroka, zaś łopatki długie i skośne. Średnio długi, silny grzbiet kończy się lekko opadającym oraz dobrze umięśnionym zadem. Jego nogi są delikatne, choć suche i o mocnej kości. Jego wysokość w kłębie wynosi przeważnie 160-175 cm. Umaszczenie ma jednolite, jednak raczej nie siwe.

Schweikeny/trakeny są końmi wszechstronnego użytku – potrafią świetnie skakać, sprawdzają się w konkurencjach WKKW jak i w ujeżdżeniu. Konie tej rasy mają spokojny charakter, są przyjazne, chętne do pracy, a także szybko się uczą.

Następuje odradzanie tej rasy również na terenie Polski.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *